Roślina ta jest prastara znana w Mezopotamii, Persji skąd sprowadzono ją do Egiptu i Grecji. W "Rosyjskim Ludowym Zielniku"z 1871 roku określono cebulę jako doskonały środek na najbardziej zaraźliwe choroby i "morowemu powietrzu". Obecnie jest bardzo rozpowszechniona na świecie i wychodowano wiele jej odmian, które różnią się kolorem i wielkością jak i również intensywnością smaku.
Ma właściwości bakteriobójcze i odkażające,dezynfekujące, obniżające ciśnienie tętnicze krwi, moczopędne, poprawiające przemianę materii, wykrztuśne, pomaga trawić tłuste potrawy. Niestety traci te właściwości po ugotowaniu. Niektóre osoby mogą nie tolerować cebulę w ich diecie ponieważ w stanie surowym jest ciężkostrawna.
Zawiera olejki eteryczne, cukry,witaminy (C, A, B1, B2, B6,PP, E), sole mineralne (potas, fosfor, żelazo, wapń, sód i magnez), związki siarkowe - metylo - , propylo -, i propenyloalliina, dwupeptydy.
Suchych łusek cebuli używa się do farbowania materiałów, jajek na Wielkanoc oraz włosów.
Receptury:
- sok przeciwbiegunkowy
- okłady na trudno gojące się rany i czyraki
- środek przeciw robakom i na odmrożenia
- płukanka koloryzacyjna do włosów (złoto-brązowy kolor)
- sok stosowany przy astmie, uporczywym kaszlu również dla dzieci
- syrop na uporczywy suchy kaszel, przeziębienie (angina, grypa, zapalenie oskrzeli), przy skąpomoczu i zaburzeniach trawienia
- Syrop przy przeziębieniu