piątek, 17 kwietnia 2015

Wątróbka po mojemu

Składniki (2porcje):

  • 300g wątróbki
  • duża cebula
  • ok 150 ml wytrawnego czerwonego wina
  • oliwa z oliwek
  • cząber lub tymianek
  • sól i pieprz
Na oliwie z oliwek zeszklić cebulę dodać osuszoną wątróbkę i obsmażyć. Po czym dodać cząber lub tymianek, sól, pieprz i podlać winem. Całość chwilę poddusić pod przykryciem. Świetnie pasuje z pure ziemniaczanym.

Ważne jest by wątróbkę podawać świeżo usmażoną bo odgrzewana twardnieje. Tak samo soli się wątróbkę po usmażeniu by zachowała soczystość.

Bakłażan nadziewany pomidorami

Spożycie produktów smażonych nie powinno być częstsze niż 2 razy w tygodniu, w przeciwnym razie zwiększa się ryzyko otyłości. Zawsze lepiej smażyć na oleju arachidowym, który rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur, przez co przysmażone na nim produkty zostają szybko przygotowane i zachowują swoje właściwości odżywcze. 
Danie dedykowane wegetarianom,  weganom, diabetykom, osobom uczulonym na gluten i produkty mleczne oraz stosującym dietę niskokaloryczną.

Składniki (4porcje):
  • 4 (1,5kg) duże bakłażany
  • 3 600g)  duże dojrzałe pomidory
  • rozmaryn
  • natka pietruszki
  • ząbek czosnku
  • olej arachidowy
  • sól

Bakłażany przekroić  wzdłuż usunąć nasiona i miąższ ponacinać delikatnie w kratkę tak by nie przeciąć skórki. Posolić ułożyć na sito miąższem w dół tak aby woda z warzywa swobodnie wyciekała. W ten sposób ułożone bakłażany pozostawić na 1 godzinę.

W między czasie pomidory sparzyć i obrać ze skórki, usunąć nasiona i pokroić w niedużą kostkę. Dodać posiekany rozmaryn, rozgnieciony czosnek i posolić.

Po godzinie bakłażany osuszyć. W głębokiej patelni rozgrzać olej arachidowy (ja smażyłam na oliwie z oliwek i też dało rady :) i ułożyć bakłażany miąższem w dół. Smażyć przez ok 3 minuty, po czym wyjąć bakłażany i wypełnić ich środki przygotowanymi pomidorami. Ułożyć bakłażany z powrotem na patelni farszem do dołu, dodać posiekaną pietruszkę i odrobinę wody (można też wg uznania dodać trochę peperoncino). Całość przykryć i smażyć przez ok 10 min na średnim ogniu, ok 2 minuty przed końcem patelnię odkryć i odparować powstały sos.


Źródło:Cotto e mangiato, Le ricette per stare bene, Tessa Gelisio, Giuseppe Di Fede, wydawnictwo Fivestore 2014r

Filet z kurczaka z pure buraczano-ziemniaczanym

Danie to dostarcza dużo energii organizmowi. Głównym bohaterami dania są tu buraki, bogate w naturalne przeciwutleniacze, witaminy i sole mineralne. Wpływają na poprawne funkcjonowanie układu pokarmowego. Działają moczopędnie i oczyszczająco. Zawierają dużo magnezu, potasu, wapnia i żelaza. Spożywanie buraków wskazane jest przy anemii. Danie to dedykowane jest osobom stosującym dietę niskokaloryczną.

Składniki (4porcje):

  • 400g - filet z piersi kurczaka
  • mąka pszenna typu 00
  • oliwa z oliwek
  • sól
 - do przygotowania pure:
  •  4 (1kg) dużych ziemniaków
  • 3 (420g) ugotowanych czerwonych buraków
  • 50g masła
  • 200ml mleka
  • sól
Ziemniaki ugotować w szybkowarze lub tradycyjnie w wodzie i przedusić przez praskę, ugotowane buraki obrać ze skórki i rozdrobnić blenderem.
W głębokiej patelni roztopić masło dodać buraki, ziemniaki i mleko. Wszystko dokładnie wymieszać i gotować aż masa nabierze konsystencji pure.

W między czasie filet z piersi kurczaka posolić, obtoczyć w mące i usmażyć na rozgrzanej oliwie z oliwek.

Danie proste w przygotowaniu i bardzo smaczne. 

Źródło:Cotto e mangiato, Le ricette per stare bene, Tessa Gelisio, Giuseppe Di Fede, wydawnictwo Fivestore 2014r

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Grillowanie mięsa - świetna mieszanka ziół


Wiosna, zrobiło się cieplej i pomału czas odkurzyć grill i rozpocząć sezon grillowy.
W sklepach jest wiele gotowych mieszanek do grillowania lecz ich skład jest zabójczy dla mięsa. Nie czuje się smaku mięsa tylko smak przyprawy - bardzo słony i pikantny. Mija się to z celem bo przecież chcemy zjeść fajnie przyrządzone mięso z grilla a nie przyprawę.
Ostatnio trafiłam na świetną mieszankę ziół do mięsa i gorąco ją polecam. 

Składniki:
  • papryka ostra
  • imbir
  • pieprz czarny
  • kolendra
  • bazylia
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • tymianek
  • goździki
  • sól (nie za dużo)
  • czosnek (susz)
  • cebula  (susz)
Cebula i czosnek fajnie jak by były suszone ale można też użyć świeże (starte na papkę)
Suche składniki trzeba rozdrobnić, wymieszać z cebulą i czosnkiem (można też dodać trochę oliwy z oliwek).
Tak przygotowaną mieszanką posmarować mięso, dobrze jeśli mięso poleży w lodówce min. 2 godziny. 

Tak jak pisałam najlepiej jeśli wszystkie składniki są w postaci suszu. Taka mieszanka jest łatwiejsza w użyciu i można przygotować w większej ilości, by już mieć gotową przyprawę do grilla.

piątek, 10 kwietnia 2015

Kozina alla neretese


Składniki:
  • 1,5kg - mięsa kozy
  • 800g - czerwonej papryki
  • 750g - dojrzałych pomidorów
  • 2 cebule
  • 8 młodych cebulek dymki (tych ze szczypiorkiem)
  • 1 korzeń selery
  • 1 papryka peperoncino
  • 1 liść laurowy
  • 1 gałązka rozmarynu
  • skórka z 1 cytryny (duże kawałki)
  • kilka goździków
  • 125ml - białego wytrawnego wina
  • oliwa z oliwek
  • sól i ziarna pieprzu
Mięso umyć i osuszyć, pokroić w średniej wielkości kawałki. Do brytfanny  na rozgrzaną oliwę z oliwek wrzucić pokrojoną cebulę i zeszklić. Po czym wrzucić kilka goździków, oczyszczony i pokrojony seler, liść laurowy, gałązkę rozmarynu, chili i kawałki skórki z cytryny. Następnie dodać mięso i zrumienić delikatnie obracając drewnianą łyżką. Po czym usunąć rozmaryn, liście laurowe i skórkę z cytryny i wlać tyle gorącej wody do brytfanny by przykryć mięso, posolić. Gotować pod przykryciem na średnim ogniu. 

Po godzinie gotowania dodać wino i gotować bez przykrycia by wino odparowało, a następnie dodać pokrojoną cebulę dymkę wraz ze szczypiorkiem oraz pomidory obrane ze skórki z nasionami. Brytfannę przykryć i gotować na średnim ogniu od czasu do czasu mieszając.

Tymczasem na osobnej patelni na oliwie z oliwek podsmażyć oczyszczoną i pokrojoną paprykę. 
Gdy mięso będzie prawie ugotowane dodać podsmażoną paprykę i gotować jeszcze przez ok 10 minut.

Źródło: Cuciniere rosso della tradizione, praca zbiorowa pod redakcją A. Zanoncelli, wyd. Edizioni del Baldo 2014r.

Paella z kurczakiem, kalmarami i małżami

Danie to dostarcza dużo energii do organizmu a jednocześnie jest dedykowane dla osób będących na diecie niskokalorycznej. Wszystkie składniki bogate w wysoko wartościowe białko, zapewniają również witaminy i minerały dla organizmu. Danie bardzo smaczne polecane dla diabetyków i osób uczulonych na laktozę i z wysokim poziomem cholesterolu.

Składniki(4porcje):
  • 200g - białego ryżu
  • 200g - mięsa kurczaka pokrojonego w kostkę
  • 150g - kalmarów - krążków 
  • 12 szt - małży - Cozze
  • 150g - zielonego groszku
  • 300g -  pomidorów pelatti z puszki
  • 200g - cebuli białej
  • peperoncino (suszonego)
  • szafran (ja nie miałam to nie dałam i tyle :)
  • 100ml - wytrawne białe wino
  • 500ml - bulionu
  • oliwa z oliwek
  • sól
Ci co mnie znają wiedzą, że zazwyczaj nie robię dokładnie tak jak jest w przepisie, za co byłam regularnie strofowana przez moją nauczycielkę w średniej szkole (serdecznie pozdrawiam ). Tak też będzie i z tym przepisem - wg mnie jest trochę pokręcony więc go trochę uprościłam :) Jak ktoś będzie chciał oryginał dajcie znać.

W głębokiej patelni podsmażyć na oliwie z oliwek zeszklić pokrojoną cebulę, dodać kurczaka i obsmażyć na złoty kolor. Po czym dodać wg uznania peperoncino (ja dałam jedną małą papryczkę), kalmary i po kilku minutach podlać winem. Gdy wino odparuje dodać pomidory pelatti i zielony groszek. 

W tym czasie w osobnym garnku ugotować ryż do połowy twardości, a w bulionie małże do momentu aż się otworzą i można będzie wyjąć je z muszli. Nie polecam wrzucania z muszlami, choć to fajnie wygląda, niewygodne jest w jedzeniu i można trafić na kawałki muszli podczas jedzenia.

Dodać podgotowany ryż i małże oraz szafran i gotować mieszając, aż ryż będzie miękki.

Danie w sumie proste i szybko się przygotowuje, ale przede wszystkim baaardzo smaczne.



Źródło:Cotto e mangiato, Le ricette per stare bene, Tessa Gelisio, Giuseppe Di Fede, wydawnictwo Fivestore 2014r

piątek, 3 kwietnia 2015

Patrząc przez okno chciało by się rzec Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, ubrać choinkę i usiąść przy ciepłym kominku z kubkiem grzanego wina w ręku. Tylko trochę nie ten miesiąc :) 
Miałam nadzieję, że słońce przywędruje ze mną z Italii do Polski, lecz niestety chyba nie lubi jeździć autem.
Mimo wszystko chciałam Wam wszystkim złożyć życzenia


Życzę Wam, Kochani,
aby te święta wielkanocne
wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.