wtorek, 24 lutego 2015

Tymianek (Thymus vulgaris)

*źródło: Wikipedia.org
Inne nazwy tej rośliny to Macierzanka tymianu, Tymian właściwy lub Włoska macierzanka. 
Jest to krzewinka o drobnych szarozielonych listkach o różowofioletowych lub białych kwiatkach. Nazwa tymianek pochodzi od greckiego słowa Thymon co oznacza odwaga lub odkażać. był traktowany jako amulet dodający odwagi i męstwa. W starożytnym Egipcie tymianek był jednym ze składników używanym do balsamowania zwłok. Wierzono, że spożywanie i kąpiel w tymianku powiększa biust, więc moje drogie panie tylko tymianek :) 
Szkoci stosowali herbatę z tymianku by dodać odwagi lub odpędzić koszmary nocne. Natomiast w Maroku i Tunisie tymianek używany jest do przemywania ran (tymianek gotują przez pół godziny w oliwie, oliwę odcedzają i nią przemywają ranę) 

Tymianek na pewno poprawia przemianę materii i pomaga odchudzanie, ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, antyseptyczne oraz wykrztuśne. Jest dobrym środkiem łagodzącym kaszel, ból gardła. Używany również do sporządzania płukanki do pielęgnacji włosów.

Zawiera olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne i gorycze. Jest świetną przyprawą szczególnie do zup i mięs.

Receptury:

  • Środek wykrztuśny i regulujący trawienie
Łyżkę stołową tymianku zaparzyć w 375 ml wrzątku, przykryć i parzyć przez 15 min po czym  przecedzić przez sitko. Pić 1/3 szkl. trzy razy dziennie.

  • Środek łagodzący kaszel dla dzieci
Równe części tymianku, anyżu i kluczyków (Pierwiosnek lekarski) dobrze wymieszać. Jedną łyżkę stołową mieszanki zaparzyć w 250 ml wrzątku, przykryć, parzyć przez 10 min, i przecedzić. Do herbatki dodać łyżeczkę miodu. Podawać 1 łyżkę stołową co dwie godziny.

  • Płukanka do gardła podczas anginy
Łyżkę stołową tymianku i szałwii zaparzyć 250 ml wrzątku, przykryć i parzyć 5 min, po czym przecedzić. Gardło płukać co kilka godzin aż do uzyskania poprawy.
  • Płukanka przy ostrym i przewlekłym zapaleniu gardła, nieżycie jamy ustnej, zapaleniu dziąseł i migdałków, kokluszu anginie i wszelkich stanach ropnych jamy ustnej
Równe części liści mięty pieprzowej, szałwii, tymianku i macierzanki dokładnie wymieszać i 1 łyżkę mieszanki zalać 250 ml wrzątku. Przykryć i parzyć przez 10 min. Płukać jamę ustną co kilka godzin do uzyskania poprawy.

2 komentarze: