Szałwia (Salvia officinalis)
|
Wikipedia.org |
Jest to krzewinka o szarych, kosmatych liściach i fiołkowych czasem białych kwiatach. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Szałwia z łacińskiego Salvus znaczy zdrowie, w starożytności była symbolem zdrowia i długowieczności. Starożytni używali szałwi jako środek na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem i utratę pamięci. W średniowieczu stosowana była na przeziębienia, gorączkę, padaczkę oraz choroby wątroby i zaparcia.
Zawiera garbniki, olejek eteryczny, gorzki lakton dwuterpenowy i flawonoidy.
Szałwia wspomaga leczenie gardła, zapalenia migdałków i dziąseł oraz zapalenia i oparzenia jamy ustnej.
Receptury:
- Napar łagodzący nieżyty górnych dróg oddechowych i katarach
10g liści szałwi zaparzyć litrem wrzątku, przykryć i parzyć przez 10 minut. Przecedzić i pić 3 razy dziennie po 250ml
- Płukanka przy zapaleniu migdałków lub dziąseł
Po 1 łyżce szałwi i kurzyśladu zaparzyć 250ml wrzątku, przykryć i parzyć przez 10 min. Przecedzić i płukać co pół godziny aż do uzyskania poprawy.
- Płukanka przy bólu zębów i zapaleniu jamy ustnej
Po jednej łyżce szałwi i makówek zalać 250ml wrzątku i wolno gotować przez 5 minut. Przecedzić i płukać jamę ustną co godzinę do uzyskania poprawy
- Napar łagodzący bóle żołądka i kolkę brzuszną
Po łyżce szałwi i rumianku zalać 250ml wrzątku, przykryć i parzyć przez 10 min. Przecedzić i pić 125ml naparu co pół godziny.
- Płukanka łagodząca zapalenie gardła i anginę
100g szałwi, 50g koszyczka rumianku, 20g kwiatów nagietka i 20g mięty pieprzowej dokładnie wymieszać. W 250ml wrzątku zaparzyć 3 łyżeczki mieszanki, przykryć na 20 min po czym przecedzić. Płukać gardło ciepłym naparem kilka razy dziennie.
- Herbata na nadmierną potliwość
100g szałwi, 50g porostu islandzkiego, 50g liści mięty, 50g liści melisy, 50g korzenia łopianu, 50g koszyczka rumianku, 50g ziela skrzypu polnego dokładnie wymieszać. W 250ml wrzątku zaparzyć 1 łyżeczkę mieszanki, przykryć na 30 min, przecedzić i pić 2 razy dziennie po jedzeniu.
- Herbata na grzybicę skóry
Równe porcje liści szałwi, skrzypu polnego, ziela krwawnika, korzenia łopianu, ziela tasznika, ziela rdestu ptasiego i koszyczka rumianku dokładnie wymieszać i w 250ml zaparzyć 1 łyżkę mieszanki. Parzyć pod przykryciem przez 3 godziny i przecedzić. Pić ciepły napar 3 razy dziennie przed jedzeniem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz