sobota, 28 lutego 2015

Cebula (Alium cepa)

Jest to bylina o rurkowatych liściach, części dolne liści wraz z mięsistymi pochwami tworzą właściwą cebulę. Liście zewnętrzne obumierają tworząc łuski, kwitnie dopiero w wieku 2 lat.
Roślina ta jest prastara znana w Mezopotamii, Persji skąd sprowadzono ją do Egiptu i Grecji. W "Rosyjskim Ludowym Zielniku"z 1871 roku określono cebulę jako doskonały środek na najbardziej zaraźliwe choroby i "morowemu powietrzu". Obecnie jest bardzo rozpowszechniona na świecie i wychodowano wiele jej odmian, które różnią się kolorem i wielkością jak i również intensywnością smaku.
Ma właściwości bakteriobójcze i odkażające,dezynfekujące, obniżające ciśnienie tętnicze krwi, moczopędne, poprawiające przemianę materii, wykrztuśne, pomaga trawić tłuste potrawy. Niestety traci te właściwości po ugotowaniu. Niektóre osoby mogą nie tolerować cebulę w ich diecie ponieważ w stanie surowym jest ciężkostrawna.

Zawiera olejki eteryczne, cukry,witaminy (C, A, B1, B2, B6,PP, E), sole mineralne (potas, fosfor, żelazo, wapń, sód i magnez), związki siarkowe - metylo - , propylo -, i propenyloalliina, dwupeptydy. 

Suchych łusek cebuli używa się do farbowania materiałów, jajek na Wielkanoc oraz włosów.

Receptury:
  • sok przeciwbiegunkowy
3 cebule drobno posiekać i przesypać cukrem. Sok należy zażywać 2-3 razy dziennie po łyżeczce. Sok ten po 2-3 dniach jest podawany również przy  kolkuszu, astmie i nieżytach górnych dróg oddechowych z uporczywym kaszlem.
  • okłady na trudno gojące się rany i czyraki
Liście cebuli uciera się na papkę i okłada rany, natomiast pieczone plasterki przykłada się na czyraki
  • środek przeciw robakom i na odmrożenia
Pokrojoną cebulę zalewa się wodą i pije  1/2 szklanki na czczo przeciw robakom. Natomiast na odmrożenia stosuje się zmiażdżoną cebulę. Cyganie żują cebulę przy bólu zębów.
  • płukanka koloryzacyjna do włosów (złoto-brązowy kolor)
30g suchych łusek cebuli, 200ml wody i 5g gliceryny zagotować i przestudzić. Umyte włosy płukać w wywarze (najlepiej zawinąć mokre włosy w folię i ręcznik na 30 min). Stosować codziennie aż do uzyskania pożądanego koloru.
  • sok stosowany przy astmie, uporczywym kaszlu również dla dzieci
100g utartej cebuli, 100g miodu połączyć razem i podgrzać do wrzenia, przecedzić przez czystą płócienną szmatkę i podawać po łyżce co 3 godziny, dzieciom po łyżeczce co 3 godziny.
  • syrop na uporczywy suchy kaszel, przeziębienie (angina, grypa, zapalenie oskrzeli), przy skąpomoczu i zaburzeniach trawienia
125ml miodu, 125ml soku ze startej cebuli dokładnie połączyć. Podawać 3 razy dziennie po 1 łyżce.
  • Syrop przy przeziębieniu
Dużą cebulę posiekać drobno, dodać kilka ząbków posiekanego czosnku, dodać 2 łyżki płynnego miodu i sok z całej cytryny. Dobrze wymieszać włożyć do słoika i odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin, aż wytworzy się sok. Podawać 1 łyżkę  3 razy dziennie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz