czwartek, 5 lutego 2015

Czy wiesz, że.....


Tak jak już wcześniej pisałam Rumunia jest przepięknym i bardzo ciekawym krajem wartym odwiedzenia i jeśli fundusze Wam na to pozwalają polecam odwiedzić ten kraj osobiście, lecz puki co zapraszam na wirtualne zwiedzanie.
Zawsze, gdy odwiedzam jakieś miejsce interesują mnie ciekawostki na temat tego miejsca, dlatego zwiedzanie Rumunii zacznę od ciekawostek…, czyli czy wiesz, że ….

  •  W roku 2002 w południowo – zachodniej Rumunii w Pestera cu Oase (Jaskinia Kości) odkryto najwcześniej datowane ludzkie szczątki, których wiek szacuje się pomiędzy 3 5000 a 40 000 lat.
  •  Najstarsze rysunki naskalne w środkowej i wschodniej Europie szacowane na 32 000 lat zostały odkryte przypadkowo podczas rutynowej wyprawy w jaskini Coliboaia w Rumunii.

  • Tomis – starożytne miasto (obecna Constanta) jest powiązane z legendą Jazona i Argonautów, którzy wybrali się w podróż statkiem Argo z Grecji do Kolchidy (Gruzja) po Złote Runo.




  • W Karpatach (duża część znajduje się w Rumunii) znajduje się jeden z największych, niezakłóconych przez działalność człowieka, obszarów leśnych w Europie. Obszar ten zamieszkuje ok. 400 unikalnych ssaków, ok 60% populacji Europejskiego Niedźwiedzia Brunatnego mieszka na terenie Rumunii.

  • Salina Turda – to największe na świecie muzeum kopalni soli. Kopalnia wydrążona tylko za pomocą rąk i maszyn. Początki wydobycia soli w tym miejscu sięgają antyku, a pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1271 roku.

  • Delta Dunaju to druga i najlepiej zachowana delta w Europie, obejmuje obszar o powierzchni 3 446 km2 i została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery.

Ø 

  • Żelazna Brama lub inaczej Żelazne Wrota to przełomowy odcinek Dunaju, oddziela on Karpaty od Gór Wschodnioserbskich i wyznacza on granicę pomiędzy Serbią i Rumunią. Żelazna Brama jest najwęższym odcinkiem, rzeka zwęża się tu do ok 150 m, a wznoszące się na 800 m wapienne ściany tworzą niepowtarzalną scenerię. 

  • Scarisoara – Jaskinia Lodowa – to drugi, co do wielkości lodowiec w Europie, spektakularne twory lodu tworzą zapierające dech w piersiach widowisko.


  • Brasov - miasto słynące z największego kościoła gotyckiego na wschód od Wiednia, zwanego Czarnym Kościołem. Jedna z ulic tego miasta Strada Sforii (ulica sznurówka) uchodzi za najwęższą ulicę w Europie.
 



  • Statua Króla Decebala – ostatniego króla Dacji (dziś Rumunia), wykuta w skale 40 metrowa podobizna króla jest uznana za największą rzeźbę skalną w Europie.

  • Timisoara była pierwszym w Europie miastem posiadającym elektryczne oświetlenie ulic (1889). Jest to jedno z najpiękniejszych miast Rumunii (zwane Małym Wiedniem), tu też zaczęły jeździć jedne z pierwszych konnych tramwajów (1869)

  • Pałac Peles w Sinaia wybudowany w latach 1873-1883 to pierwszy pałac w Europie wyposażony w oświetlenie elektryczne, centralne ogrzewanie, bieżącą wodę, windę oraz centralny odkurzacz. Zamek posiadał własny generator, a w 1897 wybudowano elektrownię. Co ciekawe do dziś wszystkie te udogodnienia działają poprawnie. Jest to wg mnie najpiękniejszy pałac w Rumunii.

  • Kaplica Sykstyńska Wschodu – klasztor Voronet  znany jest z niepowtarzalnych malowideł naściennych, zbudowana w 1488 roku budowla z charakterystycznymi intensywnie niebieskimi malowidłami, wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 


  • Masyw Bucegi to miejsce o rzekomym wielkim natężeniu energetycznym, w rezultacie czego dochodziło do wielu zjawisk mogących uchodzić za niewytłumaczalne, podobno w głębi góry jest sieć korytarzy, w których znajdują się szkielety olbrzymów. Warto wybrać się na masyw by zobaczyć Sfinksa z Bucegi 









  • Droga Transfogaralska przecina z północy na południe najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat - Munții Făgăraș i osiąga wysokość 2034 m n.p.m.To istny "Roler-coster" dróg z malowniczym jeziorem na samej górze.







  • Astra Muzeum w Sibiu to jedno z największych skansenów w Europie, gdzie zgromadzono ponad 300 obiektów m.inn. domów, młynów oraz wielkich pras do winogron, owoców i oleju. 



  • Pałac Parlamentu zwany Pałacem Ludowym w Bukareszcie jest drugim po amerykańskim Pentagonie największym budynkiem świata. "Pałac posiada monumentalny balkon, zwany "balkonem prezydenckim", z którego Nicolae Ceaușescu miał wygłaszać przemowy do zgromadzonych na placu przed pałacem tłumów. Do dzisiaj jedyną osobą, która przemawiała z balkonu prezydenckiego do zgromadzonych tłumów pozostaje Michael Jackson w 1992. Wypowiedział wówczas słowa: "I love you people of Budapest!" (sic!) – "Kocham was, mieszkańcy Budapesztu" myląc stolicę Rumunii ze stolicą Węgier, co wywołało niesmak i rozczarowanie."*
 
  • Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO w Rumunii (wg Wikipedii)
  1. Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore
  2. Biertan
  3. Câlnic
  4. Dârjiu
  5. Delta Dunaju
  6. Drewniane cerkwie Marmaroszu
  7. Fortece dackie w górach Orăștie
  8. Monastyr Humor
  9. Kościoły warowne w Siedmiogrodzie
  10. Malowane cerkwie północnej Mołdawii
  11. Monastyr Moldovița
  12. Monastyr w Horezu
  13. Cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego w Pătrăuți
  14. Prejmer
  15. Monastyr Probota
  16. Saschiz
  17. Sighișoara
  18. Monastyr św. Jana Nowego w Suczawie
  19. Valea Viilor
  20. Viscri
  21. Monastyr Voroneț
  22. Wesoły Cmentarz

Tych ciekawostek jest znacznie więcej, wybrałam tylko kilka, które wg mnie są najciekawsze. Mam nadzieję, że dobrnęliście do końca tej wyliczanki i choć trochę zainteresowałam was tymi informacjami.



Źródła:







wiedza zdobyta podczas podróży


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz