poniedziałek, 16 marca 2015

Anyż (Pimpinella anisum)

Anyż, anyżek, hamyk to roślina jednoroczna o owłosionej łodydze, nerkowatych liściach i białych drobnych kwiatach. Owoce podobne są do małych główek maku. 
Wikipedia.org

Jest to jedna z najstarszych przypraw, wspomniana w egipskich zapisach już ok 1500 roku przed naszą erą, również grecki lekarz Dioskurides wspominał o anyżu jako doskonałej roślinie przyprawowej jak i leczniczej (I w.n.e.) Obecnie niestety anyż stał się rośliną zapomnianą. Roślina ta ma działanie wykrztuśne, czyszczące krew, napotne, moczopędne, wiatropędne i pobudzające trawienie. Substancje zawarte w anyżu to olejek eteryczny, tłuszcz, związki białkowe oraz węglowodany.

Receptury:
  • Napar przy chorobach żołądka i jelit, kolce żołądkowej i wzdęciach
Owoce anyżu sproszkować i jedną łyżkę zalać 250 ml wrzącej wody, wolno gotować przez 10 min po czym przecedzić i pić ciepłe 3 razy dziennie po pół szklanki.
  • Napar wspomagający matki przy braku pokarmu dla dzieci
Jedną łyżkę sproszkowanych owoców anyżu zalać 250 ml wrzątku, przykryć i parzyć przez 15 min po czym przecedzić i pić kilka razy dziennie.
  • Napar dla niemowląt przy kaszlu i wzdęciach
Łyżeczkę anyżu i łyżeczkę rumianku zalać 250 ml wrzątku, przykryć i parzyć 15 minut, po czym przecedzić i podawać co 2 godziny po 1 - 2 łyżeczki
  • Napar przy kamicy nerkowej i skąpomoczu
Jedną łyżkę sproszkowanych owoców anyżu zalać 250 ml wrzątku, przykryć i parzyć przez 1 godzinę, po czym ogrzać i gotować przez 5 min. Przecedzić i podawać pół szklanki naparu kilka razy dziennie między posiłkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz