poniedziałek, 20 lipca 2015

Bergamo

Bergamo, miasto niecałą godzinę jazdy z Mediolanu, znałam dotąd tylko z lotniska, gdyż stąd są połączenia tanich linii lotniczych do Polski. W końcu nadszedł czas by przyjrzeć mu się trochę uważniej. 


Miasto to jest kuszącą propozycją, już za ok 50 euro można kupić bilety lotnicze z Polski i z powrotem. Może być to świetna baza wypadowa do Mediolanu i jezior alpejskich, gdyż jest tu w porównaniu ze stolicą Lombardii o wiele taniej. Jeśli chodzi o terminy to proponuję unikać lipca i sierpnia - są to najgorętsze miesiące i zwiedzanie przy 40*C upale nie będzie zbyt przyjemne. Za to wypad kilkudniowy do Lombardii wiosną lub jesienią to super pomysł.
 
Bergamo dzieli się na dwie części: Citta Alta (Górne miasto) zabudowane średniowiecznymi i renesansowymi domami leżące na wzniesieniu i Citta Bassa (Dolne miasto) część bardziej nowoczesna.
Lwia część zabytków ulokowana jest w Citta Alta lecz i Citta Bassa ma się czym pochwalić, niemniej jednak proponuję pierwsze kroki skierować do Górnego miasta, gdyż tu znajdują się najważniejsze zabytki.

To w Citta Alta odkryto pierwsze ślady osadnictwa datowane na XII w. p.n.e. To tam ok 390 roku p.n.e Celtowie założyli swą siedzibę Bergheim, którą w I w. p.n.e. podbili Rzymianie i przemianowali na Bergomum. Później Bergamo było też przez krótki okres "Wolnym Miastem", następnie było pod panowaniem rodu Viscontich, lecz w największym stopniu swe artystyczne dziedzictwo miasto to zawdzięcza Wenecji, która podbiła Bergamo w 1428 roku i rządziła nim do XVIII wieku.

Górne Miasto jest całkowicie zamknięte dla ruchu kołowego, dlatego też proponuję zaparkować w pobliżu murów starego miasta (ja zaparkowałam przy Via della Fara - ok 6 eu za 5 godz.) i już dalej udać się pieszo.

Perełką Citta Alta jest bez wątpienia Piazza Vecchia przy którym wznosi się budynek sądu Palazzo della Ragione (1538-1554), który zalicza się do najstarszych publicznych pałaców we Włoszech. Naprzeciwko budynku sądu znajduje się Palazzo Nuovo, w którym ma siedzibę Biblioteka Angelo Mai - jedna z najważniejszych bibliotek historycznych we Włoszech.
Nad placem góruje Torre del Comune z XII wieku z przepięknym zegarem i dzwonem.


 
Praktycznie kilka kroków z Piazza Vecchia a dojdzie się do Piazza del Duomo z przepiękną Capelle Colleoni  - mauzoleum zaprojektowane przez Antonio Amadeo dla rodu Colleoni. 

Tuż obok majestatycznie wznosi się Bazylika Santa Maria Maggiore. Jest to wspaniały przykład lombardzkiego romańskiego stylu. Trójnawowy kościół zbudowany między XII a XIV wiekiem zachwyca swym barokowym wnętrzem. 


Nie można oczywiście ominąć podczas swej wędrówki Duomo - Katedry pod wezwaniem św. Aleksandra to przepiękna budowla z XVII wieku o barokowym wnętrzu. Warto zatrzymać się na dłużej przy kaplicy Krucyfiksu, w którym umieszczony jest Krucyfiks z Rosate (1810) uważany za cudowny.

To są najważniejsze wg mnie punkty, które trzeba odhaczyć podczas wędrówki ulicami Citta Alta. Warto jest po obejrzeniu tych miejsc tak po prostu przespacerować się malowniczymi uliczkami starego miasta, wjechać kolejką Funiculare na Colle di San Vigilio, skąd rozpościera się malownicza panorama Bergamo "przycupniętego" pod wapaniałymi Alpami.





Jest tu też nieduży zamek, gdzie na ławce w cieniu drzew można trochę wypocząć podziwiając wspaniałe widoki.






Nieomieszkajcie również spróbować słynnych włoskich lodów i zajrzeć do słynnej cukierni Pasticerria Cavour przy via Gombito 7.

Na zakończenie lub by odetchnąć trochę od upałów :) proponuję odwiedzić galerię sztuki Accademia Carrara znajdującej się w Citta Bassa. Znajduje się tu znakomita kolekcja barona Giacomo Carrara, z dziełami sztuki takich artystów jak Botticelli, Mantegna, Tycjan, Canaletto, Rubens a także Holbein, Durer, Brughel i Velazquez. 

Bergamo to piękne miasto w którym czuje się ducha minionych epok, w którym warto choć na chwilę przystanąć i przyjrzeć mu się uważniej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz