Miasto to jest kuszącą propozycją, już za ok 50 euro można kupić bilety lotnicze z Polski i z powrotem. Może być to świetna baza wypadowa do Mediolanu i jezior alpejskich, gdyż jest tu w porównaniu ze stolicą Lombardii o wiele taniej. Jeśli chodzi o terminy to proponuję unikać lipca i sierpnia - są to najgorętsze miesiące i zwiedzanie przy 40*C upale nie będzie zbyt przyjemne. Za to wypad kilkudniowy do Lombardii wiosną lub jesienią to super pomysł.
Bergamo dzieli się na dwie części: Citta Alta (Górne miasto) zabudowane średniowiecznymi i renesansowymi domami leżące na wzniesieniu i Citta Bassa (Dolne miasto) część bardziej nowoczesna.
Lwia część zabytków ulokowana jest w Citta Alta lecz i Citta Bassa ma się czym pochwalić, niemniej jednak proponuję pierwsze kroki skierować do Górnego miasta, gdyż tu znajdują się najważniejsze zabytki.
To w Citta Alta odkryto pierwsze ślady osadnictwa datowane na XII w. p.n.e. To tam ok 390 roku p.n.e Celtowie założyli swą siedzibę Bergheim, którą w I w. p.n.e. podbili Rzymianie i przemianowali na Bergomum. Później Bergamo było też przez krótki okres "Wolnym Miastem", następnie było pod panowaniem rodu Viscontich, lecz w największym stopniu swe artystyczne dziedzictwo miasto to zawdzięcza Wenecji, która podbiła Bergamo w 1428 roku i rządziła nim do XVIII wieku.
Górne Miasto jest całkowicie zamknięte dla ruchu kołowego, dlatego też proponuję zaparkować w pobliżu murów starego miasta (ja zaparkowałam przy Via della Fara - ok 6 eu za 5 godz.) i już dalej udać się pieszo.
Perełką Citta Alta jest bez wątpienia Piazza Vecchia przy którym wznosi się budynek sądu Palazzo della Ragione (1538-1554), który zalicza się do najstarszych publicznych pałaców we Włoszech. Naprzeciwko budynku sądu znajduje się Palazzo Nuovo, w którym ma siedzibę Biblioteka Angelo Mai - jedna z najważniejszych bibliotek historycznych we Włoszech.
Nad placem góruje Torre del Comune z XII wieku z przepięknym zegarem i dzwonem.
Praktycznie kilka kroków z Piazza Vecchia a dojdzie się do Piazza del Duomo z przepiękną Capelle Colleoni - mauzoleum zaprojektowane przez Antonio Amadeo dla rodu Colleoni.
Nie można oczywiście ominąć podczas swej wędrówki Duomo - Katedry pod wezwaniem św. Aleksandra to przepiękna budowla z XVII wieku o barokowym wnętrzu. Warto zatrzymać się na dłużej przy kaplicy Krucyfiksu, w którym umieszczony jest Krucyfiks z Rosate (1810) uważany za cudowny.
Jest tu też nieduży zamek, gdzie na ławce w cieniu drzew można trochę wypocząć podziwiając wspaniałe widoki.
Nieomieszkajcie również spróbować słynnych włoskich lodów i zajrzeć do słynnej cukierni Pasticerria Cavour przy via Gombito 7.
Na zakończenie lub by odetchnąć trochę od upałów :) proponuję odwiedzić galerię sztuki Accademia Carrara znajdującej się w Citta Bassa. Znajduje się tu znakomita kolekcja barona Giacomo Carrara, z dziełami sztuki takich artystów jak Botticelli, Mantegna, Tycjan, Canaletto, Rubens a także Holbein, Durer, Brughel i Velazquez.
Bergamo to piękne miasto w którym czuje się ducha minionych epok, w którym warto choć na chwilę przystanąć i przyjrzeć mu się uważniej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz