piątek, 2 października 2015

Wieprzowina w sosie śmietanowym

Wiele przepisów, które posiadacie w swojej kuchni pochodzą od znajomych, rodziny czy przypadkowo spotkanych osób. Przepis na wieprzowinę zawędrował do mnie baaardzo okrężną drogą i gdybym zaczęła wyjaśniać skąd do mnie trafił, zajęłoby mi to dobre pół dnia :) 
Tak czy inaczej danie to jest bardzo fajne bo łatwo się je przygotowuje i smakuje całkiem nieźle, choć to najzwyklejsza pospolita świnka :)

Składniki:
  • 1 łyżka - oleju lub oliwy z oliwek
  • 1 łyżka - masła
  • 675g - wieprzowiny pokrojonej w kostkę
  • 1/2 szklanki - białego wina
  • 1 szklanka - 18% śmietany
  • 1/2 - czerwonej cebuli pokrojonej w piórka
  • sól i pieprz do smaku
  • 1/4 łyżeczki - gałki muszkatu
  • 2 łyżki - drobno startej bułki
  • posiekana natka pietruszki
Na patelni rozgrzać olej z masłem. Mięso obtoczyć w bułce tartej wymieszaną z solą i pieprzem, następnie usmażyć na rozgrzanym tłuszczu.  Usmażoną na złoty kolor wieprzowinę wyjąć z patelni.

Na patelnię wrzucić cebulę, lekko zeszklić i dodać wino. Chwilę pogotować tak by odparować połowę płynu, po czym dodać śmietanę. Całość dobrze wymieszać i doprawić gałką muszkatołową, solą i pieprzem. 

Mięso wrzucić do sosu i gotować na małym ogniu przez ok 10 min ciągle mieszając.
Danie najlepiej smakuje z ziemniakami z wody i posypane natką pietruszki. 
Można też je podawać z kluskami lub pure z ziemniaków.
Smacznego

środa, 30 września 2015

Pieczone ziemniaki

Pieczone ziemniaki to moja ulubiona wersja ziemniaka :) 
Jest wiele wersji tej potrawy, ja też mam ich wiele lecz jest kilka rzeczy które powtarzają się w każdym przepisie. 



Składniki:
  • ziemniaki
  • rozmaryn (świeży lub suszony)
  • tymianek (świeży lub suszony)
  • przyprawa do ziemniaków lub vegeta lub po prostu sól
  • czosnek
  • oliwa z oliwek




Ziemniaki jeśli są młode to wystarczy je dokładnie umyć, ziemniaki o grubszej skórce lepiej obrać.
Ja kroję ziemniaki wzdłuż na ćwiartki lub ósemki zależy od wielkości. 
Zioła najlepiej jeśli są świeże - dają lepszy aromat (Jeśli użyjecie suszonych to najlepiej wszystkie przyprawy wymieszać trochę wcześniej z oliwą i odstawić na ok 15 min)
Ja zawsze mam świeże zioła (w sklepach można kupić doniczkę z ziołami i zawsze ma się w domu pod ręką świeże).

Mi bardzo smakują ziemniaki z vegetą ale są też fajne przyprawy do pieczonych ziemniaków lub po prostu doprawcie solą. Wiem wiem mieszanki nie są za zdrowe lecz czasem trudno jest dopasować smak lub po prostu nie ma czasu na zabawę w komponowanie własnej mieszanki.

Pokrojone ziemniaki mieszamy z posiekanymi ziołami, dajemy sól lub vegetę lub przyprawę do ziemniaków (uważajcie by nie przesolić przyprawami), rozduszony czosnek. Wszystko dokładnie mieszamy i na koniec dodajemy trochę oliwy z oliwek.
Ziemniaki układamy do żaroodpornego naczynia lub naczyniu do zapiekania i wkładamy do nagrzanego piekarnika do temp. 200*C na ok 30 min

Ja kładę na samo dno piekarnika i co 15 min przewracam kawałki ziemniaków. W ten sposób ziemniaki fajnie się opiekają na złoty kolor i są chrupiące.

Udka kurczaka z grilla

Grill fajna sprawa - każdy to wie :) Bardziej popularne jest grillowanie filetu z piersi kurczaka lub skrzydełek ja dziś proponuję udka. Moim skromnym zdaniem mięso z udka jest o wiele lepsze z grilla niż filet z piersi. Dlaczego? Mięso z udka jest bardziej soczyste i delikatniejsze, no i nie robi się z niego suchy wiórek jeśli się człowiek zagada i zapomni na czas zdjąć z rusztu :)

Składniki (2 porcje):
  • 2 całe udka kurczaka
  • 1 łyżka - pieprzu pomarańczowego (skład : pieprz czarny, czosnek, kurkuma, papryka słodka, cebula, skórka pomarańczowa, sól)
  • 1 łyżka - świeżego tymianku
  • 1 łyżka - sosu worcester
  • oliwa z oliwek
Z udek wytrybować kości, tak by uzyskać jeden kawałek mięsa.
Wszystkie przyprawy wymieszać, dodać oliwę z oliwek w takiej ilości by powstała dość gęsta jednolita masa. Po czym tak przygotowaną przyprawą posmarować mięso i odstawić je na ok godzinę do lodówki.
W między czasie rozpalić grilla i na dobrze rozgrzanym ruszcie usmażyć mięso. Równie dobrze można usmażyć tak przygotowanego kurczaka na patelni grillowej.
Proste i smaczne :)

czwartek, 17 września 2015

Liquore del frate - Likier "mnicha"

Likier ten jest przygotowywany przez braci Cystersów z okolic Rzymu. Super smakuje i jest świetnym dodatkiem do deserów. 

Składniki:
  • 4 - żółtka
  • 500 g - cukru
  • 100 g - ciemnej czekolady
  • 200 ml - mleka
  • 200 ml - alkoholu 95%
  • 100 ml - Marsala
  • cynamon 
  • 1 laska wanilii - nasiona (rozciąć wzdłuż i wyjąć nasiona) 
Żółtka wymieszać z 100g cukru tak by powstała puszysta masa. Mleko wraz z resztą cukru zagotować tak by cały cukier się rozpuścił, po czym dodać startą na tarce czekoladę i dokładnie wymieszać aż powstanie jednolita masa. Mleko z cukrem i czekoladą schłodzić i dodać żółtka. Całość dokładnie wymieszać i ciągle mieszając dodać: alkohol, Marsala, cynamon i nasiona z laski wanilii. Po kilku minutach likier przecedzić i przelać do butelek. 
Przed spożyciem likier dokładnie wymieszać i spożyć w ciągu roku od daty sporządzenia.

 
Źródło: Cuciniere di conventi e abbazie, praca zbiorowa pod redakcją
S. Rapa i P. Mancini, Edizioni del Baldo 2013

Grzyby w pomidorach

Sezon grzybowy rozpoczęty, więc czas również na zaprawy :)
Grzyby przygotowane wg tego przepisu są bardzo smaczne i można je podawać zarówno na zimno jak i na ciepło. Przepis mam od mojej mamy, więc gdzie jest źródło tego przepisu wie pewnie przyjaciółka przyjaciółki, która go ma od znajomej przyjaciółki itd itd itd :) 
Tak czy inaczej polecam bo to fajna sprawa mieć kilka słoiczków tak przyrządzonych grzybów.
Pamiętajcie tylko by grzyby były z wiadomego źródła lub zebrane własnoręcznie bo wiele grzybów trujących jest podobnych do tych jadalnych.

Składniki:
  • 2 kg - świeżych grzybów mieszanych
  • 0,5 kg - cebuli
  • 1 szkl - oleju
  • 1 słoiczek - koncentratu pomidorowego
  • 2 łyżki - octu 
  • trochę cukru
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • 1 duży liść laurowy
  • pieprz do smaku
Grzyby oczyścić i ugotować w osolonej wodzie, cebulę lekko zrumienić na oleju, dodać odcedzone grzyby, koncentrat i przyprawy. Całość dokładnie wymieszać. Gorące grzyby włożyć do słoików i gotować w słoikach przez 1 godzinę (od zagotowania).


Liquore al timo - likier z tymianku

Bardzo ciekawy w smaku likier, trzeba się trochę naszukać składników lecz powiem szczerze że baaardzo warto :) - to tak po polskiemu :)

Składniki:
  • 250 ml - alkoholu 95%
  • 20 g - wierzchołków tymianku wraz z kwiatostanem
  • 3 g - kwiatów muszkatu
  • 3 g - majeranku
  • 3 g - lawendy
  • 3 g - cynamonu
  • 3 g - dyptamu (to roślina Dyptam jesionolistny - zwany krzewem Mojżesza)
do przygotowania syropu:
  • 550 g - cukru
  • 600 ml - wody
Wszystkie zioła zalać alkoholem i odstawić na 10 dni w hermetycznie zamykanym słoju.
Po upływie 10 dni, przygotować syrop cukrowy, dodać do alkoholu z ziołami. Całość dobrze wymieszać i odstawić na jeden dzień. Następnie dokładnie przecedzić i przelać do butelek.
Likier odstawić na 3 miesiące. 


Źródło: Cuciniere di conventi e abbazie, praca zbiorowa pod redakcją
S. Rapa i P. Mancini, Edizioni del Baldo 2013

Ratafia di visciole - nalewka z wiśni

Jesień, chłodne coraz dłuższe wieczory - nie ma to jak spędzenie czasu w gronie przyjaciół przy gorącej herbacie z kieliszeczkiem pysznej nalewki :) 
Cóż sezon na wiśnie się skończył ale dobry przepis na nalewkę wiśniową zawsze się przyda. 
Przepis ten pochodzi z klasztoru Santa Maria della Sala Adorno z prowincji Biella (Włochy), 
Alkohol ten był produkowany już 600 lat temu i dziś jest jednym z najstarszych i typowych produktów Piemontu.

Składniki:
  • 1 - cytryna
  • 1,25 kg - wiśni
  • 2 litry - alkoholu 95%
Cytrynę sparzyć i osuszyć, po czym obrać cienko ze skórki. Skórkę z cytryny namoczyć w alkoholu.
Wiśnie umyć, osuszyć rozgnieść w moździerzu wraz z pestkami (ja osobno rozgniotłam miąższ wiśni i osobno pestki - tak jest łatwiej)Odstawić wiśnie na 2 dni w naczyniu z pokrywką i systematycznie dolewać alkoholu ze skórką cytryny. Następnie całość odstawić na okres jednego miesiąca. Po upływie miesiąca dokładnie przecedzić i przelać nalewkę do butelek. 
Najlepiej wypić w ciągu roku od daty przygotowania :)
Ratafię pije się na ogół bez żadnych dodatków, jest jednak świetnym dodatkiem do deserów. 

Źródło: Cuciniere di conventi e abbazie, praca zbiorowa pod redakcją
S. Rapa i P. Mancini, Edizioni del Baldo 2013